יעוץ ארגוני בהשראת האנתרופוסופיה

יעוץ ארגוני בהשראת האנתרופוסופיה

 

כל הפעילות שלי בתחום היעוץ הארגוני נעשית במסגרת IMO, מומלץ להכנס לאתר של IMO הבינלאומי ואתר IMO-Israel

IMO Homepage

האנתרופוסופיה ("על רגל אחת"):

 • תפיסת עולם המתארת את האדם והקשר שלו לעולם.
 • לאנתרופוסופיה יישומים שונים, ביניהם גישה חינוכית "חינוך ולדורף", רפואה, תרפיות ושיטות טיפול, מודלים חדשים של בנקים, אדריכלות, תרופות, חקלאות ועוד.

 

תפיסת האדם (כבסיס ליעוץ הביוגרפי ולעבודת הצוות):

 • הבסיס לביוגרפיה הוא תמונת האדם המשולשת: גוף, נפש רוח.
 • תמונת האדם השלמה מתייחסת להתפתחות האדם, המתמדת ומשתנה לאורך הביוגרפיה של האדם.
 • הביוגרפיה עוסקת בהבנה מעמיקה את חוקיות של כל בני האדם ובהבנת היחודיות של האינדיבידואל
 • היעוץ הביוגרפי הוא תהליך אישי המאפשר קבלת פרספקטיבה חדשה על הביוגרפיה (העבר), תמונה עדכנית של האדם היום (ההווה) – מוקדי התפתחות, חולשות וכו, והזדמנות לאפיין את השלב הבא (עתיד), יעוד וכיווני צמיחה.

 

על היעוץ הארגוני האנתרופוסופי:

 

רקע הסטורי:

 • היעוץ הארגוני האנתרופוסופי החל להתפתח בסוף שנות ה 60 , בעיקר על ידי קבוצת אנתרופוסופים שפעלה בהולנד. הדמות המרכזית בקבוצה זו היא ברנרד ליווכוד שנפטר לפני מספר שנים.
 • מבין היישומים הרבים באנתרופוסופיה, מעניין לציין כי רובם החלו עוד בזמנו של רודולף שטיינר, כלומר עד 1925. לעומת זאת היעוץ הארגוני החל כ 45 שנים אחרי מותו של רודולף שטיינר.
 • היום יש יועצים ארגוניים בעשרות ארצות. הלקוחות שלהם מגוונים מאד, ולרוב הלקוחות אין קשר לאנתרופוסופיה. בין הלקוחות ניתן למנות ארגונים גדולים, מפעלים, בנקים וארגונים מסוגים שונים שנעזרים ביועצים מהשראת האנתרופוסופיה.

 

ארגון עולמי

 • ASD – Association for Social Development .
 • זהו ארגון עולמי שחבריו עוסקים בתחום היעוץ הארגוני וההתפתחות החברתית מתוך האנתרופוסופיה ומתוך האימפולס החברתי של ברנרד ליווכוד. בארגון חברים למעלה מ 100 חברים והוא מתכנס אחת לשנה.
 • חברי הארגון הם יועצים ארגוניים והלקוחות הם חברות גדולות בכל התחומים, תעשייה, בנקאות, בבתי"ח . ישנם מספר יועצים שפועלים עם גופים שקשורים לאנתרופוסופיה, בעיקר בתי ספר "ולדורף".
 • ביוני האחרון השתתפתי בכנס במעמד של "אורח" , התחלתי תהליך הצטרפות ונכנסתי למעמד של "מועמד", תהליך ההצטרפות ייקח כשנתיים נוספות, לפחות, בהם שלושה אנשים שבחרתי יצפו בי בעבודה וימליצו עלי .

עבודת צוות והדרכה ארגונית בגישה אנתרופוסופית

היעוץ הארגוני הוא תפיסת עולם שלמה ופתוחה המכילה יחיד-ארגון-עולם עם הבטים פרקטיים ברורים.

בלב התפיסה הארגונית האנתרופוסופית נמצאת תמונת האדם המתפתח מתוך המפגש עם  האחר. התפתחות זו אפשרית במסגרת עבודת הצוות בארגון.

תהליך העבודה מתקיים מתוך הבנת הקושי במפגש האנושי עם האתגר והפוטנציאל העצומים הטמונים בו והם המפתח לתהליכים ולמתודות שבעבודת הצוות.

הארגון, בתפיסה האנתרופוסופית,  קיים כגוף אורגני, חי ומתפתח.

בדומה לביוגרפיה של האדם, הארגון קיים כישות חיה שיש לה ביוגרפיה, שלבים קיום מובחנים. איבחון ארגוני משמש גם לזיהוי השלב שבו הארגון נמצא.

מתוך עיסוק אינטנסיבי בניהול ומנהיגות ביעוץ הארגוני האנתרופוסופי נבחנו והתפתחו מודלים של ארגון וגישות ניהוליות שונות הבוחנות אפשרויות של ניהול ללא מנהל יחיד אלא שותפות באחריות, אחריות ללא סמכות ועוד.

מושג ההנהלה מקבל כאן מובן חדש, המושג האנתרופוסופי הוא "צוות נושא" , המילה "נושא" מתוך המילה  carry ( ולא subject ), הגוף שנושא את הארגון.הגדרה כזו יכולה לאפיין הנהלה (עם או בלי מנהל יחיד).

מתוך תמונת ההנהלה יש עיסוק נרחב בתהליכי קבלת החלטות ,  בהן התייחסות לדעות השונות, תוך דגש משמעותי לדעת המיעוט. התהליכים מנסים להמנע מהשטחיות המאפיינת לעיתים החלטות, במיוחד בקבוצה, תוך שיתוף היחידים , בדגש על הקשבה , דיאלוג ומתן כבוד וחשיבות לדעת האחר. בצד כל אלה מושם דגש על המנעות מתקיעות וסחבת.

המושג "מנדטים" מתייחס לעבודת צוות (למשל הנהלה) ולאופן בו הוא מעניק אחריות ליחיד על נושא ומתמקד בממערכת היחסים בין הצוות ליחיד.

העבודה במנדטים מיישמת את הרעיון של התפתחות אישית מתוך הקשר עם האחר, שכן, עבודה זו דורשת (וגם מזמינה) פתוח אמון וצמיחה בצוות ובארגון, בטוי אישי, התיחסות בריאה ובונה לקושי, ולא שיפוט, ציפיה כשלון ושמחה לאיד.

עבודה עם קונפליקטים פותחה מראשית ימי היעוץ הארגוני האנתרופוסופי  , היא מבוססת על התפיסה הרוחנית של התפתחות עם האחר תוך סטואציה של קונפליקט. הישום מתחיל משני אנשים (בארגון או זוג נשוי), דרך מחלקות בתוך ארגון, ועד רמת קונפליקט על בסיס לאומי-פוליטי-דתי.

תהליך הערכה עצמית של ארגון: איך הארגון תופס את עצמו מול החזון ומול הביצועים. עבודה מנקודות מבט שונות על הארגון (חזון, צרכים, לקוחות, תקציב..) , ושימוש בכלים שונים (חשיבה אישית, דיון משותף , מדיטציה ועוד).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s